Iako ne možemo sa sigurnošću da kažemo kada je kafa otkrivena, arheolozi su pronašli dokaze o upotrebi kafe kao leka u arapskom svetu, u ranim spisima, oko 900. godine p. n. e.
Nakon otkrivanja kafe u Etiopiji, upotreba kafe se proširila i na Bliski istok, te su se u Jemenu pojavile prve plantaže kafe. Kasnije se kultura pravljenja kafe proširila na Arabiju i Egipat, gde je ispijanje kafe (ili “Kahweh”) uskoro postala svakodnevna navika.
Tek od početka 17. veka kafa postaje popularna u Evropi i njena popularnost je rasla vrtoglavom brzinom.
Početkom 1600. godine počinju da se otvaraju kafići po celom svetu, posebno u Italiji, Francuskoj, Velikoj Britaniji, Holandiji i Nemačkoj.
1580. godine kafu u Evropu donosi venecijanski lekar Prospero Alpini. Venecija je bila prvi italijanski grad gde ste mogli popiti kafu dok uživate uz pogled na italijanske znamenitosti. Uskoro, kafići postaju popularna mesta sastajanja, a i danas imate priliku da popijete najstariju šoljicu kafe u kafeu Florian, na Trgu Svetog Marka.
U Italiji, među aristokratijom, kafa postaje vid dragocenog poklona, koji je simbolizovao ljubav ili prijateljstvo.
Kultura kafe se širila preko italijanskog poluostrva, te su i drugi gradovi otvorili svoje kafeterije: Caffe Greco u Rimu, Caffe Pedrocchi u Padovi, Caffe San Carlo u Torinu.
Prvi kućni aparat za kafu izumljen je 1691. godine u Napulju.
Ljudi su koristili taj posebni metalni alat, čistu vodu i 4-5 grama fino mlevene kafe, kako bi istovremeno pripremili tri ili četiri šolje kafe i gustirali je kod svoje kuće. Uskoro, šoljica aromatične kafe nakon ručka, postaje najpopularniji ritual u Italiji. Na taj način, kafa postaje dostupna svim klasama.